- Samarqandda triatlon bo'yicha Jahon kubigi bosqichi bo'lib o'tdi!
2024-yilning 18-19-may kunlari qadimiy Samarqand shahrida triatlon va paratriatlon bo‘yicha keng ko‘lamli musobaqa bo‘lib o‘tdi: Triatlon bo‘yicha Jahon kubogi Samarqan 2024 va Triatlon bo‘yicha Jahon Para kubogi Samarkand 2024.
Ushbu tadbir Markaziy Osiyoda birinchi marta bo'lib o'tgani uchun katta ahamiyatga ega.Suzish – 1,5 km, velosport – 40 km va yugurish – 10 km masofani o‘z ichiga olgan Olimpiya masofasi bo‘yicha Jahon kubogida dunyoning turli burchaklaridan 170 dan ortiq professional sportchilar ishtirok etdi.
Suzish bosqichi “Silk Road Samarkand” sayyohlik majmuasi hududidagi eshkak eshish kanalida bo‘lib o‘tdi.
Poyganing velopoyga bosqichi Samarqand shahrining qadimiy meʼmoriy obidalari yaqinida boʻlib oʻtdi va barcha sportchilar uchun unutilmas boʻldi.Mahalliy aholi ko‘chalarga chiqib, sportchilarni qo‘llab-quvvatladi.
Poyganing ikkinchi kuni olti xil toifadagi para triatlonchilar uchun muhim bo‘ldi, ular ham shohsupa o‘rinlari uchun kurashdilar. Bu sportchilar o'zlarining matonatlarini namoyish etib, ko'plab tomoshabinlarni ilhomlantirdilar.
Tadbir nafaqat mahalliy aholi, balki jahon chempionatida chempionlik uchun kurash olib borish uchun O‘zbekistonga kelgan triatlonchilar uchun ham ahamiyatli bo‘ldi.