1991-yilda Respublika sport-texnik klubida suv sporti turlari bo‘yicha triatlon seksiyasi tashkil etildi.
• 1993 год
1993-yildan boshlab Toshkent shahar Jismoniy tarbiya va sport qo‘mitasi tomonidan triatlon bo‘yicha chempionatlar o‘tkazib kelinmoqda.
• 1995 год
1995-yilda O‘zbekiston Respublikasi Mudofaasiga ko‘maklashish jamiyati “Vatanparvar”ning Respublika texnik va amaliy sport turlari markazi qoshida triatlon bo‘limi tashkil etildi. Oʻsha yili Oʻzbekiston Xalqaro triatlon federatsiyasi va Markaziy Osiyo triatlon assotsiatsiyasiga aʼzo boʻldi.
“Vatanparvar” YIH tomonidan tashkil etilgan ilk sport tadbirlarida respublikamizning barcha hududlaridan sportchilar ishtirok etdi. Musobaqalar Toshkent, Termiz, Navoiy, Qarshi, Andijon va Samarqand shaharlarida bo‘lib o‘tdi.
• 2019 год
2019-yil 7-mart kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasining konferensiyasida O‘zbekiston Triatlon federatsiyasini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Bu ushbu sport turining rivojlanishiga turtki bo'ldi. 2019–2024-yillarda O‘zbekiston Respublikasida triatlonni rivojlantirishning Kompleks maqsadli dasturini tayyorlash muhim vazifa bo‘ldi.
2019-yil 3-may kuni O‘zbekiston Triatlon federatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
– Federatsiya tashkil etilganidan buyon triatlonni ommaviy sport turi sifatida ommalashtirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Triatlon bo‘yicha milliy terma jamoa tuzildi. Terma jamoa sportchilari zarur zamonaviy sport anjomlari, ixtisoslashtirilgan liboslar va sportchilarning jismoniy holatini tahlil qilish vositalari bilan ta’minlandi;
- O‘zbekistonda professional va havaskor sport turlari uchun triatlonni rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli dastur ishlab chiqildi;
• 2020 год
- 2020-yil 28-fevral kuni O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti bilan o‘quv, o‘quv, ilmiy, uslubiy va innovatsion texnologiyalar asosida triatlonni yanada takomillashtirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi;
- 2020-yil 10-dekabr kuni Milliy olimpiya qo‘mitasi tarixida birinchi marta Triatlon federatsiyasi tegishli federatsiyalar: velosport, suzish va yengil atletika federatsiyalari bilan memorandum imzoladi. Maqsad – O‘zbekiston Respublikasi Elit toifasidagi sportchilar o‘rtasida ichki raqobatni oshirish;
- 2019-o‘quv yilidan boshlab O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida “Yengil atletika nazariyasi va metodikasi” kafedrasi qoshida “Triatlon” kafedrasi faoliyat ko‘rsatmoqda;
- 2020-yil 1-iyundan boshlab harbiy triatlon bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasini shakllantirsin va triatlon bo‘yicha tarkibiy tuzilmalarni: Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilari, Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya, Davlat bojxona qo‘mitasi xodimlari, Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining “Dinamo” sport jamiyati qoshida Davlat xavfsizlik xizmati, Harbiy boʻlim ochildi;
- 2020-yil 11-oktabr kuni O‘zbekistonda ayollar uchun triatlon bilan shug‘ullanish bo‘yicha Markaziy Osiyodagi birinchi bepul loyihaning “WomenTriClub” filiali ochildi, uning asoschisi O‘zbekiston Triatlon federatsiyasi Bosh kotibi Elena Kun. Bugungi kunda klubning 250 dan ortiq a'zolari bor;
– O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan birgalikda 2020/21 o‘quv yilidan boshlab mamlakatimizdagi sport maktablari tizimida qo‘shimcha sakkizta triatlon bo‘limi ochildi. Ayni paytda O‘zbekistonda 150 dan ortiq bola triatlon bilan shug‘ullanadi;
- Qashqadaryo viloyati va Qoraqalpog‘iston Respublikasida triatlon federatsiyalari ochildi;
• 2021 год
- 2021-yil 21-aprel kuni triatlonga butun aholini jalb etish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish maqsadida barcha yoshdagi havaskor triatlonchilar uchun “BeFitTri” klubining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi;
– Federatsiya tomonidan 2020/21-yilda bolalar sporti seksiyalarini tanlash doirasida o‘smirlar sport maktablari o‘rtasida akvatlon bo‘yicha musobaqalar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Triatlon federatsiyasi tomonidan quyidagi tadbirlar o‘tkazildi:
• 2019-yil 5-may kuni Toshkent shahridagi “Yoshlik” sport-sog‘lomlashtirish majmuasi hududida havaskor sportchilar ishtirok etgan “Triatlon Sprint” musobaqasi tashkil etildi;
• 2019-yil 7-iyul kuni Be Fit Fitness and Wellness fitnes klubida havaskorlar o‘rtasida birinchi indoor triatlon musobaqasi bo‘lib o‘tdi;
• 2019-yil iyun oyida Qirg‘iziston Respublikasida o‘tkazilgan “Cho‘lpon-Ota ASTC Sprint triatlon bo‘yicha Osiyo kubogi va Markaziy Osiyo chempionati”da o‘tkazilgan Osiyo kubogida jamoamizning 3 nafar sportchisi (Reshetnikov A., Ryazanova E. va Sadikova L.) sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritdi;
• 2019-yil avgust oyida Olmaota shahrida (Qozog‘iston) “Asian Cup – 2019 ASTC Almaty Triatlon Asian Cup” musobaqasi bo‘lib o‘tdi, unda triatlon bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasining 11 nafar a’zosi reyting ochkolari ortib borayotgan Elita toifasida ishtirok etdi;
• 2019-yil 30-avgust kuni triatlon bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi A.Reshetnikov Lozanna shahrida bo‘lib o‘tgan Butunjahon seriyasining Grand finalida O‘zbekiston tarixida birinchi marta o‘smirlar o‘rtasida sprint masofasiga o‘tkazilgan musobaqada ishtirok etdi. (Shveytsariya), unda 4000 dan ortiq mutaxassislar va butun sayyoradan sevuvchilar ishtirok etdi. Jahon miqyosidagi triatlonchilar bilan o‘tkazilgan musobaqada MDH davlatlari sportchilari o‘rtasida 4-o‘rin, Osiyo triatlonchilari o‘rtasida 5-o‘rin va jahonning barcha o‘smirlar o‘rtasida 54-o‘rinni egalladi;
• 2020-yil 24-25-avgust kunlari Navoiy va Xorazm viloyatlarida harbiy xizmatchilar o‘rtasida triatlon bo‘yicha musobaqalar o‘tkazildi;
• 2021-yil 2-aprel kuni “Matonat Sport Klubi” sport majmuasida harbiy xizmatchilar o‘rtasida “Yopiq triatlon” musobaqasi bo‘lib o‘tdi;
• 2020-yil 8-noyabr kuni duatlon bo‘yicha birinchi marta zamonaviy xronometraj tizimidan foydalangan holda O‘zbekiston chempionati bo‘lib o‘tdi;
• 2021-yil 18-aprel kuni duatlon bo‘yicha O‘zbekiston kubogi bosqichi birinchi marta bo‘lib o‘tdi, unda mamlakatimizning barcha hududlaridan 200 nafardan ortiq sportchi, barcha yoshdagi professional va havaskorlar ishtirok etdi;
• 2021-yil 24-aprel kuni Xatsukaychi (Yaponiya) shahrida triatlon bo‘yicha o‘tkazilgan Osiyo chempionatida Aleksandr Kurishov O‘zbekiston sharafini himoya qildi va 11-o‘rinni egalladi;
• 2021-yilning 5-6-iyun kunlari Markaziy Osiyo triatlon assotsiatsiyasi doirasida triatlon bo‘yicha debyut kubogi bo‘lib o‘tdi, unda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston triatlonchilari ishtirok etdi. O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi A.Kurishov qozog‘istonlik sportchini 22 soniyaga mag‘lub etib, oltin medalni qo‘lga kiritdi. SATA rahbarlari musobaqaning yuqori darajada tashkil etilganligini ta'kidladilar;
• 2021-yil 3-iyul kuni Ispaniyaning Atlantika okeanidagi Lanzarote orolida harbiy triatlon bo‘yicha o‘tkazilgan “Ironman Lanzarote” jahon chempionatida ilk bor O‘zbekiston triatlonchilari ishtirok etdi. O‘zbekistonning g‘alabali ishtiroki shov-shuvga sabab bo‘ldi: Milliy gvardiya a’zosi Alina Hakimova ayollar o‘rtasida umumjamoa hisobida kumush, o‘z yosh toifasida (19-24 yosh) oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bundan tashqari, umumjamoa hisobida O‘zbekiston Rossiya terma jamoasiga imkoniyatni boy berib, 2-o‘rinni egalladi. Eng yaxshi uchta jamoa g‘oliblari: Rossiya (1-o‘rin), O‘zbekiston (2-o‘rin) va Belgiya (3-o‘rin). Alina Hakimova 2021-yil oktabr oyida Kona shahrida (Gavayi, AQSh) bo‘lib o‘tgan triatlon bo‘yicha jahon chempionatida ishtirok etish uchun litsenziya bilan taqdirlandi;
• 2023 yil 16-17 sentyabr. “Challenge Samarkand” boʻlib oʻtdi – bu nafaqat Markaziy Osiyo, balki butun dunyo triatlon tarixini oʻzgartirgan voqea! Ushbu tadbir 2000 dan ortiq ishtirokchilarni, jumladan, eng yosh sportchilarni jalb qildi. Barcha bosqichlar tarixiy marshrut bo‘ylab Samarqandning eng muhim diqqatga sazovor joylari yaqinida bo‘lib o‘tdi;
• 2024-yil 18-19-may kunlari Samarqand shahrida triatlon va paratriatlon bo‘yicha Jahon kubogi musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Mamlakatimizga ushbu musobaqani o‘tkazishga bo‘lgan ishonch Osiyo kubogi va boshqa xalqaro musobaqalarning yuqori saviyada tashkil etilgani samarasidir. Chet ellik sportchilarning katta qiziqishiga marshrut tarixiy diqqatga sazovor joylar yonida joylashgani sabab bo'lmoqda. Musobaqada 40 ta davlatdan 100 nafar eng kuchli sportchi g‘oliblik uchun kuch sinashdi. Bular Olimpiya o'yinlari va jahon chempionatlari g'oliblari va medallari;
• 2024-yil 7-8-sentabr kunlari triatlon bo‘yicha “Challenge Samarkand – 2024” xalqaro musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Bu xalqaro Challenge turkumining O‘zbekistondagi ikkinchi startidir. Unda 25 mamlakatdan ikki mingdan ortiq sportchi, jumladan, eng kuchli sportchilar, jahon rekordchilari va Olimpiya chempionlari ishtirok etdi.
Ayni paytda Triatlon federatsiyasi bolalar o‘rtasida triatlonni rivojlantirish bo‘yicha besh yillik Strategiyani amalga oshirmoqda va sog‘lom turmush tarzini joriy etish maqsadida barcha yoshdagi muxlislar o‘rtasida triatlonni ommalashtirish ustida ishlamoqda.
Davlatimiz siyosati mamlakatimizda triatlonni yanada rivojlantirish, triatlonchilar, yuqori malakali mutaxassis va murabbiylar tayyorlaydigan sport markazini tashkil etishga qaratilgan. Shuningdek, xalqaro aloqalarni o'rnatish, milliy federatsiyalar, Xalqaro triatlon federatsiyasi (XEU), XOQ va MOQ bilan o'zaro hamkorlik qilish, shuningdek, Markaziy Osiyo triatlon assotsiatsiyasi (CATA) doirasida hamkorlikni rivojlantirish va kengaytirish o’ziga asosiy maqsad qilib olgan.
Saytga kiring
Parolni unutdingizmi?