- Murabbiylar va sportchilar uchun Rag'batlantirish dasturi
2024-yil yanvar oyida O‘zbekiston Triatlon federatsiyasi yosh iste’dodlarni rivojlantirish va bo‘lajak chempionlarni shakllantiradigan murabbiylarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan noyob rag‘batlantirish dasturini ishga tushirdi.
Dasturning maqsadlari
Dastur bir nechta asosiy maqsadlarni belgilaydi:
- Kuchli yoshlar terma jamoasini shakllantirish uchun istiqbolli yigit-qiz va o‘smirlarni tanlash.
- Triatlonchilar o'rtasida sport ko'rsatkichlari darajasini oshirish.
- Sportchilarni sifatli tayyorlash uchun murabbiylarni rag'batlantirish.
- 7 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan yosh sportchilarni suzish va yugurish bo‘yicha yuqori natijalarga erishishga undash.
- Murabbiylar va yosh sportchilar o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish.
- O‘zbekistonda triatlon va faol turmush tarzini ommalashtirish.
Xususiyatlari va afzalliklari
Dastur har bir yosh sportchiga o‘zini ko‘rsatish, o‘z faoliyatini yaxshilash va munosib moliyaviy mukofot olish imkoniyatini beradi. Bu nafaqat yosh triatlonchilarni qo‘llab-quvvatlash, balki o‘z sportchilariga o‘z salohiyatini ochishga yordam beradigan murabbiylar uchun ham rag‘batdir.
Dastur har chorakda amalga oshiriladi va har bir bosqichda unga yangi ishtirokchilar qo'shiladi. Me’yorlarga muvaffaqiyatli erishayotgan sportchilar ro‘yxati ortib borayotgani sportchilarning yuksalish va yangi sport cho‘qqilarini zabt etishga intilishidan dalolatdir.
2024 yil uchun natijalar
Dasturning birinchi yilida 17 nafar sportchi va 5 nafar murabbiyga rag‘batlantiruvchi to‘lovlar berildi. To'lovlarning umumiy miqdori: